Є 2 основні тони, які відповідають серцевому циклу : І – систолічний, який збігається з систолою шлуночків та ІІ тон – діастолічний, котрий утворюється під час діастоли шлуночків.

Четвертий тон відбувається під час систоли передсердь і продовжується до початку їх розслаблення. Його добре видно після навантаження, а після відпочинку він може майже зникнути. П'ятий тон реєструється порівняно рідко. Виникає в період швидкого наповнення шлуночків і очевидно відповідає третьому тону правого шлуночка.

При І ступені серцевої недостатності спостерігається відсутність у спокої клінічних ознак недостатності серця, однак вони з'являються при фізичних навантаженнях: виникає задишка, серцебиття, блідість шкіри, акроціаноз, неспокій, слабкість.

Патологічне розщеплення II тону пов'язане з асинхронним закриттям напівмісячних клапанів аорти й легеневого стовбура й спостерігається при мітральному стенозі (різний тиск у великому й малому колах кровообігу приводить до того, що систола правого шлуночка закінчується пізніше, ніж систола лівого шлуночка, у зв'язку із …

Об'єктивні симптоми: гучний, «ляскаючий» І тон, характерний тон (клік) відкриття мітрального клапана, діастолічний затихаючий (decrescendo) шум низької частоти (гуркіт) з пресистолічним підсиленням (підсилення — при збереженому синусовому ритмі).





Аускультація: у нормі І тон найкраще вислуховується у ділянці верхівки серця: 1) голосний — астенічна будова тіла, тахікардія, короткий інтервал PQ, шлуночкова екстрасистолія, стеноз …